გაკვეთილის გეგმები

  გაკვეთილის გეგმა-8 კლასი-2017-18 
გაკვეთილის გეგმა -9 კლასი-2017-18 სასწ.წ

 გაკვეთილის  გეგმა   - საქართველოს გაერთიანება

მასწავლებელი
ნანა სულაბერიძე
თარიღი
 23.12.2015
სწავლების საფეხური /მოსწავლეთა პროფილი
დაწყებითი, მე-6 კლასი,  18 მოსწავლე
გაკვეთილის თემა
საქართველოს გაერთიანება. ბაგრატ Ш
გაკვეთილის მიზანი

.მოსწავლეები მოიძიებენ ინფორმაციას საქართველოს გამორჩეული პიროვნებების შესახებ, გაანალიზებენ და  დაადგენენ, როგორ შეძლეს ამ პიროვნებებმა საქართველოს გაერთიანება მე-10 საუკუნის ბოლოს.
.მოსწავლეები დაისწავლიან ინფორმაციას.
მოსწავლეები გააკეთებენ  ამ პიროვნებებზე პრეზენტაციას
მოსწავლეებს გამოუმუშავდებათ: წერის , ინფორმაციის მიწოდების, ანალიზის, პრეზენტაციის, კვლევის უნარები
ე.ს.გ. განსაზღვრულიმისაღწევი შედეგები/ინდიკატორები
საზ. მეც.V-VI.7. მოსწავლეს შეუძლია  დაახასიათოს  საქართველოს ისტორიის გამორჩეული პიროვნებები,
საზ. მეც.V-VI.8. მოსწავლეს შეუძლია  იმსჯელოს პიროვნებებისა და სხვადასხვა სოციალური ფენის როლზე საქართველოს ისტორიაში.
საზ. მეც.V-VI.5. მოსწავლეს შეუძლია  დააკავშიროს ისტორიული ფაქტები შესაბამის  ეპოქებთან.
წინარე ცოდნა
 მე-8 ,მე9 საუკუნეებში სამეფო სამთავროების წარმოშობა
მუშაობის ფორმა
მთელი კლასი ,ინდივიდუალური ,
საგანმანათლებლო რესურსი
სახელმძღვანელო. რუკა, სქემები( შესაძლებელიაკომპიუტერი, პროექტორი, ფორმატი,მარკერები)
შეფასება
განმავითარებელი, განმსაზღვრელი
გაკვეთილის მსვლელობა











1 ფაზა-გამოწვევა
 აქტივობა 1  - გონებრივი იერიში - 8წუთი

2 ფაზა-სიღრმისეული წვდომა
აქტივობა 3. ინფორმაციის მიწოდება -10წთ
აქტივობა 4. ინფორმაციის ანალიზი-10წთ

3ფაზა-რეფლექსია
აქტივობა 5. პრეზენტაცია  4-5 წთ
აქტივობა 6. შეჯამება- 7-8 წთ
1. რა იცით საქართველოს გაერთიანებაზე?
2.  თუ იცით რომელი სამეფო-სამთავროები არსებობდა საქართველოში?  
3. რას გვეტყვით ტაო-კლარჯეთის შესახებ?
 4. დამისახელეთ ტაო-კლარჯეტის მეფე , რომელსაც ისტორიამ უწოდა დიდი? 
 5. ვინ გააერთიანა თუ იცით საქართველო?

 1. ვინ გააერთიანა საქარტველო
 2. მომიყევით ბაგრატ მესამის წარმომავლობის შესახებ
 3. სად და როდის გაამეფეს ბაგრატ მესამე.
 4. სად არის დაკრძალული ბაგრატ მესამე
5. რა ვიცით თორნიკე ერისთავზე
6. ვინ იყო იოანე მარუშისძე
 7. რა როლი მიუძღვის მათ ქვეყნის გაერთიანებაში?  







გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებელი
ნანა სულაბერიძე
თარიღი
23.12.2015
სწავლების საფეხური
მოსწავლეთა პროფილი
საშუალო საფეხური, XII კლასი
გაკვეთილის თემა
მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისი და მისი დაძლევის ამერიკული გზა
გაკვეთილის მიზანი

მოსწავლემ შეძლოს:
.XX საუკუნეში მსოფლიოში მომხდარი მნიშვნელოვანი ეკონომიკური ცვლილებების ანალიზი;
.ამერიკაში ეკონომიკური მიზეზების დამახასიათებელი ნიშნების ანალიზი;
.რუზველტის ,,ახალი კურსის“ გაგება- გააზრება
ე.ს.გ. განსაზღვრულიმისაღწევი შედეგები/ინდიკატორები
მოსწავლეს შეუძლია:
.XX საუკუნეში მსოფლიოში მომხდარი მნიშვნელოვანი ეკონომიკური ცვლილებების ანალიზი;
.ამერიკაში ეკონომიკური მიზეზების დამახასიათებელი ნიშნების ანალიზი;
.რუზველტის ,,ახალი კურსის“ გაგება- გააზრება
წინარე ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან ეკონომიკური კრიზისის შესახებ   საბჭოთა კავშირში
მუშაობის ფორმები
ინდივიდუალური, მთელი კლასი,წყვილები
რესურსები
სახელმძღვანელო, სქემები,ფორმატი,ბარათები, მარკერები
შეფასება
განმავითარებელი, განმსაზღვრელი
გაკვეთილის მსვლელობა
1 ფაზა-გამოწვევა
 აქტივობა 1  - ასოციაციური რუკა - 8-10წუთი

2 ფაზა-სიღრმისეული წვდომა
აქტივობა 3. ინფორმაციის მიწოდება -10წთ
აქტივობა 4. ინფორმაციის ანალიზი-( სქემებზე მუშაობა)10წთ

3ფაზა-რეფლექსია
აქტივობა 5. წყვილებში მუშაობა
აქტივობა 6. შეჯამება- 7-8 წთ


ვიცი
ვისწავლე
მინდა  ვიცოდე









 ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა - ისტორიასა და ისტ-ში
საგნები:    ისტორია
                ი.ს.ტ.   
მასწავლებლები: -      ნანა სულაბერიძე
                                      ეკა მაძღარაშვილი

გაკვეთილის მთავარი თემა
XVIII საუკუნის საქართველო და „გიორგიევსკის ტრაქტატი“
სწავლების საფეხური
დაწყებითი საფეხური: მე-6 კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
19 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშველობა/აქტუალობა
მოსწავლეები შეიძენენ დროსა და სივრცეში ორიენტაციის უნარს;
მოსწავლეები შეძლებენ პრობლემების გააზრებას და კავშირების დადგებას, ინფორმაციის ორგანიზებას;
მოსწავლეებს განუვითარდებათ მსჯელობის და პრეზენტაციიისა და თანამშრომლობის უნარი
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები;
საზ.მეც.  V-VI.7. მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს საქართველოს ისტორიის გამორჩეული პიროვნებები რიმლებიც ქვეყნის მმართველობაში მონაწილეობენ
საზ.მეც.V-VI.8. მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს პიროვნებებისა და სხვადასხვა სოციალური ფენის როლზე საქართველოს ისტორიაში
ასახელებს მშვიდობიანი ხერხებით მიღებულ გადაწყვეტილებებს,საქართველოს ისტორიაში აღნიშნავს
მის დადებით და უარყოფით შედეგებს
ის ტექნ. VI.1 მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალებების  შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასის ტექნ.VI.3. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ინფორმაციის მოძიებისას და კვლევის პროცესში
ის ტექნ. VI.2. მოსწავლეს შეუძლია ისტ-ის ეფექტიანად გამოყენება ინფორმაციის მიღების, შენახვისა და ორგანიზების დროს
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებს სესწავლილი აქვტ ერეკლე მეფის პიროვნება,იცნობენ მაშინდელი საქართველოს პოლიტიკურ მდგომარეობას ,,გეორგიევსკის ტრაქტატს’’ კრწანისის ბრძოლის ისტორიას
ისტ მოსწავლეებს შესწავლილი აქვთ სლაიდების გაკეთება და მათზე მოქმედებები, რომელიც უნდა გამოეყენებინათ საშინაო დავალების შესასრულებლად (სლაიდების მომზადება ისტორიაში განხილული საკითხების შესაბამისად).ასევე სლაიდებზე მუშაობისთვის  გამოიყენებენ ფიგურებზე ანიმაციას , რის საშუალებითაც გადაადგილდებიან და გაქრებიან

მოსწავლეტა ორგანიზება
ჯგუფური,ინდივიდუალური
შეფასება
მასწავლებელი აკეთებს ზეპირი პრეზენტაციის და ჯგუფური მუშაობის განმავითარებელ,განმმსაზღვრელ და ინდივიდუალურ შეფასებას
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
1.სახელმძღვანელო:მზია სურგულაძე, ნინო მინდაძე, ვაჟა ნეიძე ,,ჩვენი საქართველო“
2. რუკა,დაფა,ცარცი,ფურცლები,მარკერი, პროექტორი, ბარათები,სლაიდები,ნაწყვეტი ფილმიდან
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯერმენტი
საორგანიზაციო სკატიღხები - 1 წუთი
1 ფაზა-გამოწვევა:
დოკუმენტური ფილმის ჩვევენა ,,XVIII საუკუნის საქართველო“
2 ფაზა-ცოდნის კონსტრუირება-25წთ
მასწავლებელი აზლევს დავალებას ჯგუფებში
I ჯგუფი-XVII საუკუნის საქართველო
II ჯგუფი-ერეკლე II-ის პიროვნება
III  ჯგუფი-გეორგევსკის ტრაქტატი
IVჯგუფი-კრწანისის ბრძოლა
პრეზენტაცია სლაიდების 5 წუთი
ანიმაციების და ფიგურების გაკეთება სლაიდში
3 ფაზა-გამთლიანება (რეფლექსია)
რა შედეგი მოუტანა საქართველოს ,,გეორგიევსკის ტრაქტატმა“?
შეჯამება 2წთ
რეფერენდუმი 2წთ
როგორი უნდა იყოს საქართველოს პოლიტიკური  ორიენტაცია-ევროპული თუ რუსული
1.ევროპული
2.რუსული
შეჯამება 2წთ
შეფასების სქემა 2წთ












მოსწავლეთა ურთიერთშეფასების რუბრიკა
რომელი პრეზენტაცია მოგეწონა ყველაზე მეტად?
რატომ  მოგეწონა?
რა  დაგამახსოვრდა  ამ პრეზენტაციიდან?
XVIII საუკუნის საქართველო
ერეკლე II -ის პიროვნება
,,გეორგიევსკის ტრაქტატი“
კრწანისის ბრძოლა









გაკვეთილის გეგმა 2018 სასწ.წელი
გაკვეთილის გეგმა 2018-19 სასწ.წელი
გაკვეთილის გეგმა 2018-19 სასწ.წელი

No comments:

Post a Comment